505230377                      podrozeterapeutyczne@gmail.com

Made with love by Zuzanna Bajsarowicz

09 października 2022

O tym, czy każdy psychoterapeuta jest psychologiem i jak psychologia wspiera psychoterapię (plus kod zniżkowy od PWN)

Co jakiś czas natrafiam w Internecie na pytania o to, czy każdy psychoterapeuta jest psychologiem lub czy psychoterapeuci, którzy nie są psychologami są gorszymi specjalistami. Na każde z tych pytań, z pełną odpowiedzialnością mogę odpowiedzieć: NIE.

 

Jednocześnie uważam, że wiedza psychologiczna bardzo pomaga w prowadzeniu terapii i rozumieniu klienta i warto (niezależnie od bazowego wykształcenia) ją poszerzać. Dlatego chciałabym Wam pokazać na przykładzie kilku książek, które uważam za psychologiczny „must-read”, jakie informacje, które mogą się przydać w terapii można w nich znaleźć. Wybrałam książki, które służyły mi w trakcie studiów i które polecam każdemu studentowi psychologii oraz osobom, które interesują się psychologią.

 

RELACJA TERAPEUTYCZNA LECZY. Choć zdanie to może wydawać się banalne, to jest w nim zawarta głęboka prawda na temat istoty terapii. Relacja terapeutyczna, to specyficzny i jedyny w swoim rodzaju związek, który nie tylko daje przestrzeń do przeżywania emocji, osiągania wglądu, poszerzania rozumienia samego siebie, ale przede wszystkim do doświadczenia bycia rozumianym, akceptowanym i widzianym. I dopiero, gdy klient poczuje, że właśnie to dzieje się w przestrzeni między nim a terapeutą, to może w pełni się odsłonić, wprowadzić zmiany w swoje życie i przyjrzeć się nawet najbardziej bolesnym jego kawałkom. Bez relacji, nie ma leczenia. Ten aspekt jest wielokrotnie podkreślany w książce „Czynniki leczące w psychoterapii” J. Czabały, która jest jedną z pozycji obowiązkowych każdego studenta psychologii (nie tylko tego, który myśli o pracy psychoterapeuty).

 

https://bit.ly/3C0EHb1

Nazywam się Zuzanna Bajsarowicz.

Jestem psychologiem
i psychoterapeutą. Pracuję
w nurcie systemowo - ericksonowskim z osobami dorosłymi, dziećmi
oraz młodzieżą.

Jestem autorką ebooka rozwojowego "Podróże Terapeutyczne w głąb siebie", który już jest dostępny w sklepie. 

O autorce:

O MNIE

Chcesz dowiedzieć się więcej?

09 października 2022
Co jakiś czas natrafiam w Internecie na pytania o to, czy każdy psychoterapeuta jest psychologiem lub czy psychoterapeuci, którzy nie są psychologami są gorszymi specjalistami. Na każde z tych pytań,
29 listopada 2021
Kogo ujrzysz, gdy zrzucisz wszystkie maski? Te, które nakładasz na siebie sam i te, które inni ci ofiarowują? Kogo zobaczysz, gdy wyzbędziesz się wszystkich nadanych Ci określeń, przypiętych łatek, usłyszanych
10 listopada 2021
"Czterech jeźdźców apokalipsy" wg Johna Gottmana, naukowca od lat zajmującego się badaniami nad psychologią związków, to koncepcja stylów komunikacyjnych, które są niszczące dla relacji. Jeśli czytając ten artykuł znajdziesz w
07 czerwca 2021
Jest taki znany (i okrutny) eksperyment Harlowa, w którym małym małpkom odizolowanym od matek przynoszono dwie kukły przypominające dorosłe małpy. Jedna zrobiona była z drewna i drutu i dawała pokarm,

Inny (ale nie mniej potrzebny) rodzaj wiedzy znajdziesz w książce „Dlaczego zebry nie mają wrzodów? Psychofizjologia stresu” R. M. Sapolsky. To najlepsza książka na temat stresu, jaką znam. Jedną z bardzo ważnych koncepcji, którą przedstawia autor, jest teoria powiązania stresu (a dokładnie nadmiaru glikokortykoidów, które w stanie stresu wydzielane są na potęgę) i depresji. Autor pokazuje, że stres może nie być konsekwencją depresji, a jej przyczyną. Ma to ogromne znaczenie zarówno dla leczenia farmakologicznego (ale ten kawałek zostawiam lekarzom), jak i dla samego procesu terapii. Ważnym kawałkiem w terapii depresji jest zidentyfikowanie stresorów, zminimalizowanie ich wpływu, a także wsparcie poczucia sprawczości i odpowiedzialności za swoje życie, które często podupadają wskutek depresji, stresu i związanych z nimi niepowodzeń.

 

https://bit.ly/3Sk7AnN

 

Prawdziwą kopalnią wiedzy psychologicznej (zwłaszcza w kontekście funkcjonowania z oraz między innymi ludźmi) jest książka E. Aronsona i J. Aronsona „Człowiek istota społeczna”. Dowiesz się z niej między innymi o tym, dlaczego myślimy tak jak myślimy, jakim pułapkom myślowym ulegamy, jak dajemy się podpuścić mediom, ale też tego, dlaczego jednych lubimy bardziej niż innych i dlaczego wchodzimy z nimi w związki. Jedną z takich ciekawostek jest to, że mamy tym większą tendencję do trwania w czymś, nawet jeśli nam to nie służy, im więcej energii i zaangażowania w to włożyliśmy. Związane to jest z teorią dysonansu poznawczego, który polega na dążeniu do wyrównania dwóch sprzecznych postaw lub idei, które w nas są. W terapii jest to bardzo widoczne, gdy ktoś, mimo świadomości, że trwanie w danym stanie nie jest dla niego dobre, ma trudność wyjściu z niego i zamiast próbować to zmienić, będzie dążył do potwierdzenia, że jednak jest to dla niego dobre.

 

https://bit.ly/3xGy62G

 

 

Kolejna pozycja, to książka typowo akademicka, ale mieszcząca w sobie ogrom wiedzy na temat klinicznego aspektu psychologii, rozumienia zaburzeń, ich genezy, form pomocy, aspektów prawno-etycznych. Jest jak encyklopedia wiedzy psychologicznej, do której można zaglądać nie tylko w trakcie studiów. Jednym z pojęć, które jest ważne dla procesu terapii, gdyż często jest jednym z ukrytych celów terapii, jest pojęcie dobrostanu. Ogólnie można go zrozumieć jako zadowolenie i satysfakcję płynącą z różnych obszarów życia i jego całości, w skład których wchodzi kilka pojęć stale obecnych w procesie terapii: doznawanie pozytywnych emocji, zaangażowanie w działanie, jakość więzi społecznych, poczucie sensu i dążenie do realizacji celów. I naprawdę, każdy z klientów, który zgłasza się do terapii w jakiś sposób porusza któryś z tych kawałków i nie sposób go nie dotknąć w trakcie procesu terapeutycznego. „Psychologia kliniczna” pod redakcją L. Cierpiałkowskiej i H. Sęk, to prawdziwa psychologiczna skarbnica (choć nie ukrywam, że niełatwa do czytania).

 

https://bit.ly/3BBADw9

 

Na koniec zostawiłam sobie książkę kultową – prawdziwe must-read każdego studenta i pasjonata psychologii. „Psychologia i życie” P. Zimbardo. To pozycja, którą darzę ogromnym sentymentem, jako że była jedną z pierwszych, które towarzyszyły mi w mojej psychologicznej podróży. To książka (księga właściwie), która potrafi prawdziwie zainteresować czytelnika psychologią. I chyba właśnie to podkreśliłabym jako niezwykłą wartość i podstawę psychologiczną która przydaje się w procesie terapii, bo nie da się prowadzić psychoterapii bez zainteresowania psychologią. Jak je zdobyć? Różnie. W trakcie studiów, czytania na własną rękę, szkoleń. Ważne by wiedzę stale aktualizować.

 

https://bit.ly/3f8QDOX

 

 

Dlatego dziś dzielę się z Wami rabatem na wszystkie psychologiczne książki Wydawnictwa PWN (książki innych wydawnictw nie podlegają rabatowaniu), które możecie zakupić na stronie Księgarni PWN:

 

https://ksiegarnia.pwn.pl/ksiazki-psychologia-PWN

KOD: PODROZEPSYCHO2022

WYSOKOŚĆ RABATU: 28%

WAŻNY DO 30.10.2022